Benefiti meda nisu nepoznanica čak i laiku, pa tako jedna od prvih asocijacija na med biva upravo zdravlje. Ova zdrava, slatka, ljekovita materija se u ishrani čovjeka koristi još od praistorijskog doba.
Od jedne kašike meda svakog jutra za imunitet, preko funkcije prirodnog zaslađivača čaja, kolača, itd., do toga da ćemo kožu namazati njime i svrsati ga u preparate koje koristimo za njegu kože ili pak njege kose, spoznajemo raznolikost njegove nevjerovatne upotrebe. Na tržištu možemo naići na najrazličitije vrste meda, a pitanje je kako da se odbranimo od toga da budemo žrtva marketinga i damo novac na med, čiji sastav kasnije ukaže na to da je u pitanju vještačka tvorena, pomiješana sa ogromnom količinom šećera.
Karakteristike koje će nam olakšati potragu i ukazati nam da je med 100% prirodan su sljedeće: kristalizacija, narodski rečeno – ušećerio se, ali ne djelimična, već cjelokupna, tada je svaki konzument meda siguran da je med prirodan, na temperaturi do 37 stepeni med se vraća u tečno stanje, a da pritom ne promijeni ni ukus, ni miris i što je najbitnije, ne gubi svojstva meda, prilikom dekristalizacije, ukoliko temperatura pređe 40 stepeni, to nije njegova prirodna temperatura koja se nalazi u košnici i tad med gubi svoja svojstva i pretvara se u običan zaslađivač, još jedna karakteristika koja će pokazati da je med prirodan jeste njegova prozironost, takođe, njegova fleksibilnost istezanja i neprekidanja niti čak ni do debljine dlake.
Upravo takav med, već dvije decenije, proizvode pčele Đura Đurovića. Na svom imanju u mjestu Grlić, Đuro njeguje svoje pčele, želeći da im obezbijedi sve uslove za njihov rad u plodnom dijelu godine, kada kreće njihova selidba. Možemo slobodno reći da tada kreće odmor pčelara, s obzirom da na kraju samo izvrca ono što su pčele tokom godine sakupile.